Nagyvárad Debrecen európai léptékű városok

Az útvonal állomásai: Nagyvárad – Debrecen

Ajánlott látványosságok:

Nagyváradi Vár, Körösvidéki Múzeum, Holdas templom, Görög Katolikus Püspöki Palota, Fekete Sas Palota, a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség barokk komplexuma, Debreceni Irodalmi Múzeum, Debreceni Református Nagytemplom, Debreceni Egyetem, Debreceni Delizsánsz Kiállítóterem, MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ, Debreceni Nagyerdei Kultúrpark.

Az útvonal leírása

Oktató és szabadidős útvonal, amely két olyan európai léptékű város meglátogatását foglalja magába, amelyek kulturális öröksége bővelkedik turistákat vonzó látványosságokban. A Bihar megye nyugati részén fekvő Nagyvárad arról híres, hogy építészetében két művészeti koncepció ötvöződik: az Art Nouveau és a bécsi szecesszió. A város egy szabadtéri építészeti múzeum, ahova évente több ezer turista érkezik. Debrecen városa, Magyarország egyik régi kulturális és tudományos központja, látványos változásokon ment keresztül az utóbbi években. A város központja egy óriási sétálóövezetté lett átalakítva és ennek a közepén Európa legnagyobb kerámia szökőkútja található, az átmérője 20 m. Meghívjuk Önöket, hogy fedezzék fel ezeket a látványosságokat.

Nagyváradi Vár

A nagyváradi vár a közelmúltban lett felújítva és azok, akik meg szeretnék csodálni az idők súlya alatt roskadozó falakat egy kellemes sétát tehetnek a különleges történelmi hangulattal rendelkező vársáncban. A középkori élmények teljes átélésére a minden év július első két hetében itt megrendezett középkori fesztiválon van lehetőség. A várban található a Nagyváradi Városi Múzeum is, ahol az állandó tárlatok mellett, a látogatok időszaki kiállításokat is megtekinthetnek.

Körösvidéki Múzeum

Románia egyik fontos kulturális létesítménye a nagyváradi Körösvidéki Múzeum, amely a következő intézményeket foglalja magába: Körösvidéki Múzeum (a Régészeti, Történelem, Természettudományi, Néprajzi, Szépművészeti és Kiállítások tárakkal), „Iosif Vulcan” Emlékmúzeum, „Aurel Lazăr” Emlékmúzeum, „Ady Endre” Emlékmúzeum (ezen múzeumok az Emlékmúzeumokért, Társadalmi Csoportokért és Kisebbségtörténetért felelős osztályhoz tartoznak), valamint a révi Zichy-barlang. A Kulturális Minisztérium nyilvántartása szerint, gyűjteménye révén (több, mint 450.000 műtárgy) a nagyváradi muzeális intézmény Románia ötödik ilyen jellegű intézménye.

Holdas templom

A nagyváradi Holdas templom egy ortodox istenháza, a nevét a toronyba, 1793-ban beszerelt szerkezetről kapta. A szerkezet a saját tengelye körül forog és a hold négy fázisát jeleníti meg. A templom belsejét a keleti ikonográfiára jellemző festészet díszíti, az épület udvarán pedig egy egyházi tárgyakat bemutató múzeum található.

Görög Katolikus Püspöki Palota

A nagyváradi Görög Katolikus Püspöki Palota a Sebes-Körös parti város egyik jelképe. Az épület és a díszítés különböző történelmi stílusokat ötvöznek, a neoromántól a neobizáncig, de a 20. század eleji művészet hatásai is felismerhetők.

A Nagyváradi Római Katolikus Püspökség barokk komplexuma

A Nagyváradi Római Katolikus Püspökség barokk komplexumához tartozik a Romániában épült legnagyobb barokk stílusú templom. A katedrális 1780-ban beszerelt orgonája ma is működik. A katedrális múzeumában megcsodálható tárgyak közül érdemes megemlíteni a várban hajdanán álló régi katedrálisból származó gótikus és reneszánsz stílusú sírköveket, valamint I. Szent László, a csodatevő király ereklyéjét magába foglaló hermát.

Debreceni Református Nagytemplom

A Debreceni Református Nagytemplom a város központjában, a Kossuth tér és a Kálvin tér között áll. Magyarország legjelentősebb és legnagyobb református temploma, itt található az ország összes református templomának legnagyobb harangja. A templom 1805 és 1824 között épült, neoklasszicista stílusban. A nyugati toronyban található a tűzvészeket túlélt Rákóczi-harang, amelyet I. Rákóczi György erdélyi fejedelem adományozott a templomnak 1842-ben. Ezt a harangot egy korábbi osztrák ágyúból öntötték és a súlya 6 tonna.

Debreceni Irodalmi Múzeum

A Debreceni Irodalmi Múzeumban a város gazdag irodalmi hagyományait mutatja be. A múzeum állományát képező több, mint ötvenezer tárgy, írat és művészeti alkotás a magyar irodalom sokszínűségéről nyújt összképet az idelátogatóknak.

Debreceni Delizsánsz Kiállítóterem

A Debreceni Delizsánsz Kiállítóterem a Magyar Posta és távközlés történetét mutatja be. A kiállítás egyik érdekessége dr. Soó Rezső botanikus, akadémikus filatéliai gyűjteménye. A debreceni posta régi épületét egy dioráma által lehet megismerni.

MODEM - Modern és Kortárs Művészeti Központ

A debreceni MODEM  Modern és Kortárs Művészeti Központ a régió legnagyobb művészeti galériáját is magába foglalja. A történelmi belvárosban kialakított új téren álló központ az időszaki kiállításokon kívül, más művészeti ágak programjainak is helyet ad, többek között múzeumpedagógia tevékenységeknek.

Debreceni Egyetem

A Debreceni Egyetem Magyarország egyik legrégebbi felsőoktatási intézménye. Az alapítása óta folyamatosan működő intézmény az ország egyik legjelentősebb kutatási központja is.

Debreceni Nagyerdei Kultúrpark

A Nagyerdei Kultúrpark magába foglalja az állatkertet és a vidámparkot. Az állatkert 1958-ban nyitotta meg kapuit mint Magyarország első állatkertje Budapesten kívül.