A Sebes-Körös szurdokvölgyéből az Alföldre
Az útvonal állomásai: Barátka – Vársonkolyos – Körösgégény – Rév – Nagyvárad – Berettyóújfalu – Debrecen
Az útvonal leírása
A Pannon-síkság többé-kevésbé sík részén átvezető oktató és szabadidős útvonal, amely keretén belül két, egymástól eltérő felszínformákkal rendelkező földrajzi terület meglátogatására van lehetőség. A főleg magas, mészköves dombokból álló rész a Sebes-Körös szurdokvölgyére jellemző, a sík vidék pedig az Alföld jellegzetessége. Az útvonal keretén belül különös szépségű, az emberi kéz által létrehozott és a természetben keletkezett látnivalókat lehet megtekinteni.
Ökrök vízesés
A kétlépcsős Ökrök vízesés az Ökrök völgye felső szakaszának a végén található. A víz körülbelül 7 méter magasságból esik egy mészköves küszöbre. A vízesés aljánál idővel kis medencék alakultak ki, ezekből a patak egy második, kisebb küszöbön átesve folytatja útját amig a Sebes-Körösbe ömlik. A vízesést meg lehet közelíteni gyalogosan vagy kerékpárral Remetelórév faluból kiindulva és a piros pont jelzést követve.
Szelek barlangja
A Szelek barlangja Románia leghosszabb földalatti járatokkal rendelkező barlangja, ezek hossza megközelíti az 50 km. Egy 7 méter hosszú sztalaktitot lehet itt megcsodálni, emellett a barlang kanyargásait követve jól látható a víz által a mészkőben előidézett erózió.
A révi vízesés
A Révi vízesés a révi Zichy-barlang közelében található. A nyári napokon egy ideális hely a raftingot kipróbálok számára, mivel a víz esése által létrehozott medencékben, amelyeket vízmosásoknak neveznek, kellemes a fürdőzés.
A körösgégényi fatemplom
A Körösgégényben található fatemplomban egy olyan csillár látható, amelyet kézzel készítettek egyetlen fatörzsből. A kézművesek művészi készségét a külső oszlopokat díszítő metszéseken és szobrászmunkán lehet megcsodálni.
A herpályi Csonkatorony Berettyóújfalú határában
A Berettyóújfalu határában látható herpályi Csonkatorony Hajdú-Bihar megye legrégebbi építménye. A 12. században épült román stílusban. A ma még álló csonkatorony a település régi monostorának a maradványa. A 19. század közepén állt még egy torony, de azt lebontották, a romokat körülvevő árkot pedig feltöltötték földdel.
Nagyerdei Víztorony
A Nagyerdei Víztorony (kilátó torony) Debrecen egyik legmagasabb épülete. A 34 m magas toronyból lenyűgöző kilátás nyílik a környékre. A torony műemlék épület és egész évben látogatható.
Tímárház – Kézművesek Háza
A Tímárház – Kézművesek Háza Debrecen és a régió kézművességének egyik tanúbizonyságaként szolgál. A házban megtekinthető egy állandó tímártörténeti kiállítás, amely emléket állít a nagy múltú mesterségnek. Ezen kívül, van még két további kiállító terem, ahol jelenleg is aktív kézműves mestereknek van lehetőségük, hogy bemutassák termékeiket. A házban jelenleg egy fazekasmester, egy hímző, egy sajtkészítő, egy csipkeverő, egy csodalámpa- és díszüvegkészítő, valamint egy viseletkészítő alkotnak.
A hajdúsámsoni öntöttvasból készült tárgyak gyűjteménye
A hajdúsámsoni öntöttvasból készült tárgyak gyűjteménye. A Bardi János által több mint 30 éven át gyűjtött sokféle, öntöttvasból készült tárgy egy országos jelentőségű ipari tárgyakat bemutató gyűjtemény. Többek között, a jelenlegi gyűjtemény 300 db öntöttvas kályhát foglal magába.