Királykő-hegység
„A Királyerdő hegység északon a Sebes-Körös illetve a Királyhágó, délen pedig a Fekete-Körös által átszelt Belényesi-medence között húzódik. Ez a vidék a természet valódi paradicsoma, úgy a felszínen, mint a felszín alatt, védett terület státusszal rendelkezik, és a „Natura 2000” ökológiai hálózat része.”
Zöldelő erdők, virágokkal borított pázsitok, keskeny és meredek völgyek vezetik a vakmerő utazót a páratlan szépségű földalatti világok felé. A Királyerdő barlangjai olyan élet nyomait őrzik, amelyek a legrégebbi időkből valók, finom kalcitkristályokkal díszített galériák, földalatti csarnokok, amelyek lélegzetelállító méretekkel rendelkeznek, és amelyeket hihetetlen formákat öltő cseppkő képződmények ékesítenek.
A sötétséget, amely ezt a „földalatti világot” uralja, különböző élőlények teszik még misztikusabbá, amelyek közül a leglátványosabbak a denevérek. A térségben számos fatemplom, vízimalom, illetve jól megőrzött hagyományos régi ház található, amelyek mindegyike arra hivatott, hogy kiegészítse a vidék természeti turisztikai értékeit.
Királyerdő-hegység mint ökoturisztikai célpont
A pálinka, a túrós, tejfölös, fokhagymás vagy kapros péksütemények, amelyeket az idősek receptjei alapján készítenek és agyagkemencében sütnek, valamint a kivételes erős paprikás lekvár, az ellenállhatatlan kulináris kínálatot egészítik ki.
Akár egyedül utazik, akár csoportban, a barátaival, vagy családdal és gyermekeivel érkezik, a Királyerdő tökéletes turisztikai desztináció. Ha csak pár napra jön, vagy az egész szabadságát itt tölti, aktív módon használhatja ki az időt, részt vehet a rafting túrákon, hegyi kerékpározáson, barlangászhat, és ugyanakkor ezen tájak csendjében és szépségében gyönyörködhet, bejárhatja a régi utakat ökörszekérrel és felfedezheti a régi hagyományokat.
A Királyerdő-hegység titkai
A Királyerdő-hegység északon a Sebes-Körös illetve a Királyhágó, délen pedig a Fekete-Körös által átszelt Belényesi-medence között húzódik.
A Király-hágótól egy kőhajításnyíra található a Sebes-Körös szurdokvölgye avagy a Révi-szoros, melyen a Nagyvárad-Kolozsvár vasútvonal is áthalad. A vadregényes szurdokvölgy magas, hófehér sziklafalairól, barlangjairól és az itt található Révi vízesésről nevezetes. A szorosban lehetőségünk van falmászásra, vadvízi evezésre, túrázásra, via ferrata útvonal mászásra, vagy barlangászásra.
A térséget a legszebben Herrmann Antal egyetemi tanár Erdély című honismerti lapban publikált írása mutatja be: “…Minden, ami szép és bájos, ami fenséges és elragadó, fel van itt halmozva, mint egy zsúfolt kincses boltban, melynek kirakata Rév és vidéke.
Ide kell jönnie az idegennek, a turistának, hogy a tündérkertben gyönyörködjék – ha beteg, pihenjen – ha fáradt, éledjen – ha életunt, üdüljön és pezsdüljön – ha elernyedt. Az a turista, aki idejön, feltétlenül Révbe jut”.
A környék egyéb látnivalói: a Misid völgye, a Nagy Magyar-barlang, a Szelek-barlangja (Románia leghosszabb barlangja, közel 50 km), Bíró Lajos-barlang, Pokol-barlang.
A Királyerdő déli lejtőin is számos látnivaló vár ránk. Az itt található több mint 100 barlang közül, kiemelkednek a Meziádi (Mézgedi) Czárán cseppkőbarlang és a Farcu kristálybarlang, melyek könnyen megközelíthetőek és évente több mint 30.000 látogatót vonzanak.
A környék legértékesebb épített öröksége a magyarremetei árpádkori református templom. Az itt feltárt XV. századi freskók, többek között három szenté avatott királyunkat is ábrázolják: Istvánt, Imre herceget és Lászlót.
Látnivalók a A Királyerdő-hegység
A Királyerdő-hegység - határok
A Királyerdő-hegység képekben